Biochemical Systems International Srl - İtaly / GLUCOVAL compact

 

 

Günde kaç defa kan şekeri ölçülmelidir?

Bu sorunun cevabı bütün diyabetlilere göre değişirse de genelde şu kuralların geçerli olduğu söylenebilir;

1. Eğer insülin kullanıyorsanız ve şekeriniz yüksekse kan şekeriniz doktorunuzun istediği sınırlara inene kadar günde 4 kere şeker takibi yapılmalıdır. Günde 4 kez şeker ölçümüne şeker profili denmektedir. Gün içinde şeker ölçüm zamanları şu şekildedir: Sabah aç karnına, öğlen yemek öncesi saat 11.00'de, akşam yemek öncesi saat 18.30'de, gece yatmadan saat 22.00'de

2. Eğer insülin kullanıyorsanız ve şekeriniz düzenli ise hergün yerine "haftada 1-2 gün ama yine günde 4 kere kan şekeri takibi yapılmalıdır.

3. Gebe olan şekerlilerde günde 4 kere şeker ölçümü önerilmektedir.

4. Eğer sadece haplarla şekerinizi ayarlamaya çalışıyorsanız ve şekeriniz doktorunuzun istediği gibi düzenli ise haftada 1 gün "açlıkta ve yemekten 2 saat sonra" şeker takibi yeterlidir. Ne sıklıkta şeker ölçmeniz gerektiğini doktorunuza sorunuz.

Şeker ölçüm cihazları, kurallara uygun olarak kullanıldığında ölçümler güvenilirdir. Yapılan yanlış sonuçların önemli nedeni ölçümde önerilen kurallara uymamaktan kaynaklanmaktadır.

Cihaz ile kan şekeri ölçümü yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar

Cihazın kullanım kılavuzunda belirtilen konulara dikkat ederek ölçüm yapılmalıdır.
Çubukların son kullanma tarihi kontrol edilmeli; son kullanım tarihi geçmiş çubuklar kullanılmamalıdır.
Cihaz düzenli olarak temizlenmelidir.
Cihazın ve ölçüm çubuklarının doğruluğu düzenli olarak veya beklenenden yüksek veya düşük sonuçlar alındığında kontrol sıvıları ile denetlenmelidir.
Ölçüm yapmadan önce, eller, sabunlu su ile yıkanıp iyice kurulanırsa alkollü pamuk kullanmaya gerek yoktur.
Kan şekeri ölçüldükten sonra sonuç günlük kayıt defterine kaydedilmelidir.

İdrarda aseton takibi

Aseton normalde vücutta çok az miktarda bulunur ve karaciğer tarafından temizlenir, fazlası vücut için zararlıdır,şekerli olmayan sağlıklı insanlarda uzun süren açlık dönemleri dışında idrarda aseton görülmez, iyi tedavi olan şeker hastasında da idrarda aseton yoktur. Aseton bir ketondur. Kan şekeri, normal olmasına ve idrarda şeker olmamasına rağmen aseton görülebilir. Özellikle sabahları aç iken bu durumla karşılaşılabilir buna açlık asetonu denir. Yemekten sonra ise aseton kaybolur. Vücutta aseton birikmesinin adına ketoasidoz denir.

Vücutta Aseton ne zaman ortaya çıkar ?

Kan şekeri fazla yükseldiği zaman.
Eğer kullandığınız insülin yeterli gelmiyorsa
Diyabetiniz yeterince etkili olarak tedavi edilemiyorsa
Şekerinizi yükselten bir sebep varsa (ateşli hastalıklar örn. ateşli üst solunum yolu iltihabı , bronşit,diş çürüğü iltihabı, ayak yarası gibi) kan şekeri çok yükselebilir, idrarda şeker ve bunun yanında aseton çıkmaya başlar.

Asetonun varlığının belirtileri nelerdir ?

Tip I şekerlilerde ketoasidoz, erişkin yaştaki şekerlilere göre daha sıkça görülür. En önemli belirtileri şunlardır:

çok su içme ve çok idrara çıkma isteği
iştahsızlık
halsizlik
karın ağrısı
bulantı ve kusma
sık sık ve derin nefes alma
en son dönemde ise şuur kaybı yani KOMA

Bu belirtiler varsa veya kan şekeri 240 mg/dl'ı geçiyorsa idrarda aseton kontrolü yapılması gereklidir. Eğer idrarda şekerle birlikte aseton varsa derhal doktorla görüşülmeli eğer bulantı ve kusma varsa beklemeden en yakın acil birime müracaat edilmeli, o zamana kadar bol su içilmeli , sulu gıdalar yenmeli ve istirahat edilmelidir. İnsülin kullananlar insülini azaltmamalıdır.

 

Önceki Sayfa